
Kasdien susiduriame su daugybe situacijų, kurios gali sukelti nerimą ar stresą. Tačiau neretai šios situacijos yra už mūsų kontrolės ribų. Nuolatinis nerimavimas dėl to, ko negalime pakeisti, gali išsekinti ir gadinti gyvenimo kokybę. Tad kaip išmokti neįsitraukti į tai, ko negalime pakeisti, ir susitelkti į tai, kas mūsų rankose?
Ko negaliu kontroliuoti?
Svarbu suvokti, kad gyvenime yra dalykų, kurių mes negalime visiškai kontroliuoti. Štai keletas jų:
Kitų žmonių sprendimų
Kitų žmonių žodžių
Kitų žmonių elgesio
Kitų žmonių reakcijų
Kad aplinkiniai man būtų malonūs
Kad mane mylėtų
Oro
Paskalų
Padarytų klaidų
Kitų atsiprašymo
Kad kiti su manim būtų atviri
Kad man atleistų
Kad kiti pasirūpintų savimi
Žmonių, kuriems aš nepatinku ar patinku
Nuolatinis bandymas pakeisti šiuos dalykus arba nerimas dėl jų atima daug energijos ir sukelia nusivylimą. Kai pripažįstame, kad negalime jų valdyti, atsiranda daugiau ramybės ir laisvės.
Tuomet svarbus kitas žingsnis.
Ką galiu kontroliuoti?
Užuot eikvoję energiją tam, ko nepakeisime, galime sutelkti dėmesį į tai, ką iš tiesų galime įtakoti:
Savo sprendimus
Savo žodžius
Savo veiksmus
Savo reakcijas
Kaip ir ko mokausi
Savo požiūrį į tai, kas vyksta
Kiek būsiu bendraujantis ir bendradarbiaujantis
Draugų pasirinkimą
Savo atsiprašymą ir savo atleidimą
Pagalbos prašymą
Rūpinimąsi savo fizine, psichine, emocine sveikata
Kaip leidžiu laisvalaikį
Kokias žinias, kur ir kiek laiko skaitau
Kam skiriu savo energiją ir dėmesį
Kai susitelkiame į tai, ką galime įtakoti, jaučiame daugiau užtikrintumo ir ramybės. Mes pradedame suvokti, kad mūsų gerovė stipriai priklauso nuo mūsų pačių pasirinkimų ir veiksmų, o ne nuo išorinių aplinkybių ar kitų žmonių elgesio.
Praktiniai patarimai
Atpažinkite situacijas, kurios jus verčia jaudintis, ir sąmoningai paklauskite savęs: ar tai mano kontrolės ribose? Jei atsakymas – ne, priimkite faktą, kad kai kurie dalykai yra už jūsų kontrolės ribų.
Tai pripažinę, nukreipkite energiją į tai, ką galite keisti: užsiimkite veikla, kurią pasirinksite, kuri keičia situaciją, kuri suteikia prasmės. Rūpinkitės savo sveikata, bendraukite su brangiais žmonėmis.
Raskite savo būdą nusiraminti – tai gali būti pasivaikščiojimas gamtoje, gilaus kvėpavimo pratimai ar tiesiog tyla. Ugdykite įprotį stabtelėti ir įsisąmoninti savo mintis bei emocijas – tai padeda sumažinti nerimą ir sustiprinti gebėjimą ramiai reaguoti į situacijas. Net trumpa akimirka sąmoningo kvėpavimo gali padėti nusiraminti ir atgauti pusiausvyrą.
Ieškokite prasmingų veiksmų, kurie atliepia jūsų vertybes ir suteikia jums jausmą, kad prisidedate prie sprendimo įgyvendinimo. Tai sumažins bejėgiškumo jausmą ir stiprins pasitikėjimą savimi.
Priminkite sau, kad gyvenimas yra nuolat besikeičiantis reiškinys. Pasitikėkite gyvenimo tėkme – šiandieninė situacija gali būti laikinas iššūkis, kuris galiausiai jus sustiprins.
Išmokę atskirti, ką galime ir ko negalime valdyti, tampame emociškai atsparesniais. Mes pradedame gyventi ramiau, labiau pasitikime savimi ir išmokstame vertinti tai, kas tikrai svarbu. Tai – raktas į vidinę ramybę ir harmoniją su savimi bei pasauliu.
Kommentarer