Atostogų efektas - kodėl būtina atostogauti
- Giedre Skupiene
- 2024-07-24
- 2 min. skaitymo
Atnaujinta: 2024-12-28

Atostogos yra labai naudinga patirtis, kuri gali ženkliai pagerinti jūsų nuotaiką ir sveikatą. Mokslininkų tyrimai patvirtina, kad atostogos yra naudingos sveikatai, ir tai vadinama „atostogų efektu“. Žmonės jaučia palengvėjimą nuo streso, perdegimo ir nuovargio, o po atostogų jaučia pagerėjusią sveikatą ir savijautą.
Tyrimai taip pat rodo atostogų naudą santykiams, pavyzdžiui, pagerėja bendravimas tarp drauge keliaujančių šeimos narių ir stiprėja šeimos ryšiai. „Atostogų efektas“ galioja net trumpoms atostogoms. Todėl atostogauti būtina.
Tačiau svarbu ir tai, ką darome per atostogas. Įrodyta, kad aktyvi veikla yra geriau nei pasyvi, siekiant pasiekti atostogų efektą. Nesvarbu, ar tai būtų aktyvumas protui (pvz., skaitant įdomų romaną), rankoms (pvz., lipdant iš molio), ar kūnui (pvz., lipant į kalnus, plaukiojant ežerais ar upėmis) - taip jausitės geriau nei visą laiką pasyviai praleidę priešais televizorių. Viena iš priežasčių yra ta, kad aktyviai užsiimant malonia veikla galima visiškai atsiriboti nuo įprasto darbo ir namų rutinos spaudimo. Psichologinis atsiribojimas nuo darbo ir kasdienių įsipareigojimų yra pagrindinis atsigavimo per atostogas ingredientas. Žinoma, tai galioja tik tada, kai užsiimate veikla, kuri jums patinka.
Dar keli svarbūs aspektai:
Per šeimos atostogas būtinai planuokite nors šiek tiek laiko tik sau - tai ir jūsų atostogos.
Susiraskite naujų draugų ar praleiskite laiką su senais (net intravertams naudinga bendrauti).
Gerai išsimiegokite (ypač jei keliaujate tarp laiko juostų).
Imkitės naujų veiklų, apie kurias kartais pagalvodavote, bet tam vis neatrasdavote laiko.
Mokslininkų tyrimai taip pat įrodė, kad „atostogų efektas“ greitai keičiamas „nublankimo efektu“. Atostogų privalumai pradeda blėsti praėjus vos kelioms dienoms po atostogų, o visos naudos nebelieka po 1-4 savaičių, priklausomai nuo to, kiek draugiškai SAU grįžtate atgal į darbus.
Išvada - mums visiems reikia dažniau atostogauti. Be ilgų atostogų, būtinos dažnos, padedančios visiškai atsiriboti pertraukos (t.y., nedirbti vakarais ir savaitgaliais, o užsiimti poilsį skatinančia veikla) ir mažos pertraukėlės (pvz., trumpam išeiti iš ofiso į lauką, pasivaikščioti per pertrauką). Tai gali padėti išlaikyti gerą nuotaiką ir savijautą, sveikatą bei darbingumą.
Linkiu atrasti tai, kas jums padeda atsitraukti, pailsėti ir pasikrauti energijos, kad ir kokio ilgumo atostogų pertrauką darytumėte.
تعليقات